Scroll to top

Calendar of Events

Calendar

August 2022

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Monday August 1
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • SA High Schools Golf Champs - Humewood
    SA High Schools Golf Champs - Humewood
    Humewood
  • Week 1
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 7:10 pm Confirmation class
  • 6:30 pm – 8:30 pm Caucasian Chalk Circle Production (Grade 10 -12 drama boys)
    Caucasian Chalk Circle Production (Grade 10 -12 drama boys)
    6:30 pm – 8:30 pm
    St Annes Diocesan College
Tuesday August 2
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • Week 1
  • SA High Schools Golf Champs - Humewood
    SA High Schools Golf Champs - Humewood
    Humewood
Wednesday August 3
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • Week 1
  • 3:00 pm – 6:00 pm Debating Finals PMB League
    Debating Finals PMB League
    3:00 pm – 6:00 pm
    Hilton College Theatre
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
  • 7:00 pm – 8:00 pm Guest speaker: Renowned plastic surgeon and ombudsman
Thursday August 4
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • Week 1
  • 9:00 am SASMT Music Eisteddfod
  • 11:00 am – 8:00 pm Soccer - St Davids Tournament (Depart on 4th) U15A and 1sts
    Soccer - St Davids Tournament (Depart on 4th) U15A and 1sts
    11:00 am – 8:00 pm
    St. Davids Marist (Inanda) (Gauteng, South Africa)
  • 6:00 pm – 7:00 pm International Learning Workshop - Personal Statement Writing
    International Learning Workshop - Personal Statement Writing
    6:00 pm – 7:00 pm
    Campbell Teaching Space
  • 6:00 pm – 9:00 pm Marimba Workshop
    Marimba Workshop
    6:00 pm – 9:00 pm
    Music Centre
Friday August 5
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • Week 1
  • SASMT Music Eisteddfod
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - St Davids Tournament U15A and 1sts
    Soccer - St Davids Tournament U15A and 1sts
    8:00 am – 5:00 pm
    St. Davids Marist (Inanda) (Gauteng, South Africa)
    Recurs daily
  • 11:00 am – 11:25 am Assembly: A Night in Soweto Performance (Gr 10 - 12) (Theatre)
  • 5:00 pm – 8:00 pm Midlands Mathematical Meander
  • 6:00 pm – 9:00 pm Marimba Workshop
    Marimba Workshop
    6:00 pm – 9:00 pm
    Music Centre
  • 6:30 pm – 8:00 pm Grandparents Concert Tech Rehearsal
    Grandparents Concert Tech Rehearsal
    6:30 pm – 8:00 pm
    Music Centre
Saturday August 6
  • All Day Cultural Week
    Cultural Week
    Recurs weekly
  • Pearce house duty week
  • Week 1
  • SASMT Music Eisteddfod
  • Grandparents Day
    Grandparents Day
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Rugby 7s - U15 and U18
    Rugby 7s - U15 and U18
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer- Grandparents day versus Clifton College
    Soccer- Grandparents day versus Clifton College
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton Avenue, Howick KwaZulu-Natal, 3201 South Africa
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - St Davids Tournament U15A and 1sts
    Soccer - St Davids Tournament U15A and 1sts
    8:00 am – 5:00 pm
    St. Davids Marist (Inanda) (Gauteng, South Africa)
    Recurs daily
  • 10:30 am – 11:30 am Grandparents Day Concert
    Grandparents Day Concert
    10:30 am – 11:30 am
    Music Centre
  • 5:00 pm – 11:00 pm TWC Grade 10 Ball
    TWC Grade 10 Ball
    5:00 pm – 11:00 pm
    Twc (Umgungundlovu KwaZulu-Natal, South Africa)
Sunday August 7
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • SASMT Music Eisteddfod
  • 8:00 am – 10:00 pm Soccer - St Davids Tournament U15A and 1sts (Return 22h00)
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - U14A Age Group Tournament
    Soccer - U14A Age Group Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    TBC
Monday August 8
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 7:10 pm Confirmation class
  • 6:15 pm – 8:15 pm Two Schools St John's Tech Rehearsal
    Two Schools St John's Tech Rehearsal
    6:15 pm – 8:15 pm
    Hilton College Theatre
Tuesday August 9
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • National Women's Day
    National Women's Day
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 6:30 pm – 9:30 pm Two Schools in Concert: St John's DSG
    Two Schools in Concert: St John's DSG
    6:30 pm – 9:30 pm
    St John's DSG
Wednesday August 10
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 8:30 pm Gr11 French evening at St Johns DSG
Thursday August 11
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 6:00 pm – 8:00 pm Grade 10 French evening (St Annes)
  • 6:00 pm – 7:00 pm International Learning Workshop - UCAS Applications
    International Learning Workshop - UCAS Applications
    6:00 pm – 7:00 pm
    Campbell Teaching Space
Friday August 12
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 11:00 am – 11:25 am Assembly (Theatre)
  • 4:00 pm – 5:00 pm Interhouse Estate MTB race (Conservation Centre)
  • 5:30 pm – 11:00 pm Grade 11 Formal Dance
    Grade 11 Formal Dance
    5:30 pm – 11:00 pm
    Memorial Hall
Saturday August 13
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:00 am – 5:00 pm National Benchmarking Tests: In-Person Session
    National Benchmarking Tests: In-Person Session
    7:00 am – 5:00 pm
    Memorial Hall
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer versus Northwood
  • 8:00 am – 5:00 pm Rugby 7s U15 and U18
    Rugby 7s U15 and U18
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
  • 8:00 am – 12:00 pm Canoeing - KZN Schools K1 Champs, Tugela
    Canoeing - KZN Schools K1 Champs, Tugela
    8:00 am – 12:00 pm
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 9:00 am – 3:00 pm KZN IEB Matric Music Revision Workshop
    KZN IEB Matric Music Revision Workshop
    9:00 am – 3:00 pm
    St. John's DSG, Pmb
  • 2:30 pm – 4:30 pm Welcome Day for 2024 Prospective Families
  • 6:00 pm – 9:00 pm Marimba Workshop
    Marimba Workshop
    6:00 pm – 9:00 pm
    Music Centre
Sunday August 14
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Golf - KZN Schools Selection
    Golf - KZN Schools Selection
    Cotswold Downs
  • 6:00 am – 1:00 pm Illovo MTB Race - Eston
  • 8:00 am – 5:00 pm Golf - KZN Top 16, Inland versus Coastal Schools
    Golf - KZN Top 16, Inland versus Coastal Schools
    8:00 am – 5:00 pm
    TBC
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - Inter District Trials
    Soccer - Inter District Trials
    8:00 am – 5:00 pm
    TBC
  • 8:00 am – 12:00 pm Canoeing - KZN Schools K1 Champs, Tugela
    Canoeing - KZN Schools K1 Champs, Tugela
    8:00 am – 12:00 pm
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 8:30 am – 12:30 pm Marimba Workshop
    Marimba Workshop
    8:30 am – 12:30 pm
    Music Centre
  • 9:30 am – 1:30 pm KZN Water Polo Training at Westville
    KZN Water Polo Training at Westville
    9:30 am – 1:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
  • 3:00 pm – 4:30 pm Two Organ Project - Marianne de Jager Tribute Concert
    Two Organ Project - Marianne de Jager Tribute Concert
    3:00 pm – 4:30 pm
    Hilton College Chapel
  • 6:50 pm – 7:50 pm Grade 11 Formal Dinner
    Grade 11 Formal Dinner
    6:50 pm – 7:50 pm
    Campbell Dining Hall
Monday August 15
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Ellis house duty week
  • G11 Leadership Camp
    G11 Leadership Camp
    Recurs weekly
  • Grade 12 Trials
    Grade 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 11:00 am – 11:30 am Grade 8 and 9 Presentations to Tutor groups
Tuesday August 16
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Ellis house duty week
  • G11 Leadership Camp
    G11 Leadership Camp
    Recurs weekly
  • Grade 12 Trials
    Grade 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
Wednesday August 17
  • All Day SASMT Music Eisteddfod
  • Ellis house duty week
  • G11 Leadership Camp
    G11 Leadership Camp
    Recurs weekly
  • Grade 12 Trials
    Grade 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:30 pm – 5:00 pm Athletics: Inter-House
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 8:00 pm Grade 12 Math Workshop
Thursday August 18
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 1
  • Half-term
  • 8:00 am – 11:00 am Grade 12 Physical Sciences Workshop
  • SASMT Music Eisteddfod Ends 12:00 pm
  • 6:00 pm – 7:00 pm International Learning Workshop - Common App Applications
    International Learning Workshop - Common App Applications
    6:00 pm – 7:00 pm
    Campbell Teaching Space
Friday August 19
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 1
  • Half-term
Saturday August 20
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 1
  • Half-term
  • 8:00 am – 5:00 pm Shooting: SAARA competition (H)
    Shooting: SAARA competition (H)
    8:00 am – 5:00 pm
    Sports Centre
Sunday August 21
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Half-term
  • 8:00 am – 5:00 pm Canoeing-Alex Caruth-Ernie Alder Challenge
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer: KZN Provincial Trials (TBC)
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - U15A Age Group Tournament
    Soccer - U15A Age Group Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    TBC
Monday August 22
  • All Day Half-term
  • Falcon house duty week
  • Week 2
  • 12:00 pm Grade 11 Tour bus departs for Johannesburg
  • 8:00 pm Boys return
Tuesday August 23
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Recurs weekly
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm A-level (Gr 12) Examinations
    A-level (Gr 12) Examinations
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 8:30 am – 9:00 am Grade 10 Journey Departure Ceremony
Wednesday August 24
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Recurs weekly
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm A-level (Gr 12) Examinations
    A-level (Gr 12) Examinations
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
Thursday August 25
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Recurs weekly
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm A-level (Gr 12) Examinations
    A-level (Gr 12) Examinations
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 6:00 pm – 7:00 pm International Learning Workshop - Common App Applications
    International Learning Workshop - Common App Applications
    6:00 pm – 7:00 pm
    Campbell Teaching Space
Friday August 26
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Grade 11 Work Experience Tour (JHB)
    Recurs weekly
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Grade 9 OLE (Spirit of Adventure Shongweni)
    Recurs weekly
  • 7:30 am Rugby 7s: DHS tournament
  • 8:00 am – 3:00 pm A-level (Gr 12) Examinations
    A-level (Gr 12) Examinations
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
Saturday August 27
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • SATs
    SATs
    Recurs weekly
  • 7:00 am – 5:00 pm National Benchmarking Tests - Online Session
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer versus Glenwood (U15 and U18)
  • 8:00 am – 5:00 pm Rugby 7s - U15 and U18
    Rugby 7s - U15 and U18
    8:00 am – 5:00 pm
    Durban High School (255 ST THOMAS AVENUE,MUSGRAVE, Durban KwaZulu-Natal, 4001 South Africa)
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • Rugby 7s: DHS tournament Ends 5:00 pm
Sunday August 28
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Grade 8 OLE (Hilton College Nature Reserve)
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer - Inter District Trials
    Soccer - Inter District Trials
    8:00 am – 5:00 pm
    TBC
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
Monday August 29
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 3:00 pm A-level (Gr 12) Examinations
    A-level (Gr 12) Examinations
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
Tuesday August 30
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 3:15 pm – 5:00 pm Soccer versus Maritzburg College U16 and Opens
    Soccer versus Maritzburg College U16 and Opens
    3:15 pm – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
Wednesday August 31
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:00 pm – 9:00 pm Cricket - Night Series
    Cricket - Night Series
    2:00 pm – 9:00 pm
    Eston
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
  • 3:15 pm – 5:00 pm Soccer versus Maritzburg College U14 and U15
    Soccer versus Maritzburg College U14 and U15
    3:15 pm – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)

September 2022

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Thursday September 1
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Week 1
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • Spring Day
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
Friday September 2
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Week 1
  • Gr 12 Trials
    Gr 12 Trials
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 12:00 pm – 6:00 pm Soccer - FA Cup
  • 2:00 pm – 9:00 pm Cricket - Night Series
    Cricket - Night Series
    2:00 pm – 9:00 pm
    Eston
Saturday September 3
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Week 1
  • 8:00 am – 12:00 pm Canoeing - Interschools Canoe Polo, UKZN Pool
  • 8:00 am – 5:00 pm Rugby 7s - U15 and U18
    Rugby 7s - U15 and U18
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer versus Michaelhouse
    Soccer versus Michaelhouse
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
  • 8:00 am – 6:00 pm Soccer - FA Cup
    Soccer - FA Cup
    8:00 am – 6:00 pm
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:30 pm – 4:30 pm Welcome Day for 2024 Prospective Families
  • 6:00 pm – 11:30 pm Rugby dinner (FDL Club)
Sunday September 4
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Lucas house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 6:00 am – 1:00 pm Kamberg Classic - MTB Race
  • 8:00 am – 5:00 pm Canoeing-Supa Quick Jock Claasens
  • 8:00 am – 6:00 pm Soccer - FA Cup
    Soccer - FA Cup
    8:00 am – 6:00 pm
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 9:30 am – 1:30 pm KZN Water Polo Training at Westville
    KZN Water Polo Training at Westville
    9:30 am – 1:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
Monday September 5
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
  • McKenzie house duty week
  • Week 2
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
Tuesday September 6
  • All Day Grade 10 OLE Journey (Karkloof)
  • Gr 12 Trials
  • McKenzie house duty week
  • Week 2
  • UCAS Applications Open
  • 7:40 am – 8:45 am Grade 8 and 9 Test (Term 3)
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 12:00 pm – 12:15 pm Grade 10 Journey Return Ceremony (Wild Gardens)
Wednesday September 7
  • All Day Gr 12 Trials
  • McKenzie house duty week
  • Week 2
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 1:30 pm – 4:30 pm Natural Science Olympiad
  • 2:00 pm – 9:00 pm Cricket - Night Series
    Cricket - Night Series
    2:00 pm – 9:00 pm
    Eston
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
  • 3:15 pm – 4:15 pm Senior Sports Photographs
Thursday September 8
  • All Day Gr 12 Trials
  • McKenzie house duty week
  • Week 2
  • 7:40 am – 8:45 am Grade 8 and 9 Test (Term 3)
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 3:15 pm – 4:15 pm Junior Sports Photographs
Friday September 9
  • All Day Gr 12 Trials
  • McKenzie house duty week
  • Week 2
  • 6:50 am – 7:00 am n
  • 8:00 am – 5:00 pm GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    GRADE 8-11 Visual Arts Exhibition
    8:00 am – 5:00 pm
    Theatre Foyer
    Recurs daily
  • 2:30 pm – 6:00 pm De Wet Cup (Tennis - Hilton versus MHS)
    De Wet Cup (Tennis - Hilton versus MHS)
    2:30 pm – 6:00 pm
    Hilton College (Umgungundlovu KwaZulu-Natal)
  • 6:00 pm – 11:30 pm Soccer Dinner (FDL Club)
Saturday September 10
  • All Day McKenzie house duty week
  • Week 2
  • 7:00 am – 5:00 pm National Benchmarking Tests: In-Person Session
    National Benchmarking Tests: In-Person Session
    7:00 am – 5:00 pm
    Memorial Hall
  • 8:00 am – 5:00 pm Soccer versus Westville
    Soccer versus Westville
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
Sunday September 11
  • All Day McKenzie house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Canoeing- Nobby Nel Memorial
  • 9:00 am – 3:00 pm Pearce house Golf Day
    Pearce house Golf Day
    9:00 am – 3:00 pm
    Gowry
Monday September 12
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • 2:30 pm – 3:30 pm Term 4 calendar meeting
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 7:10 pm Confirmation class
Tuesday September 13
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • LO CAT Part B (IEB)
  • 7:40 am – 8:45 am Grade 8 and 9 Test (Term 3)
  • 2:30 pm – 3:30 pm Awards Committee Meeting
    Awards Committee Meeting
    2:30 pm – 3:30 pm
    Campbell Teaching Space
Wednesday September 14
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • LS PAT (IEB)
  • 2:00 pm – 9:00 pm Cricket - Night Series
    Cricket - Night Series
    2:00 pm – 9:00 pm
    Eston
  • 2:30 pm – 4:30 pm Programming Olympiad Round 2
  • 2:45 pm – 6:00 pm Soccer - KZN Inter-District Trials Tournament Day 1
  • 3:00 pm – 5:30 pm 1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    1st Team Water Polo: Winter League (Westville Boys High)
    3:00 pm – 5:30 pm
    Westville Boys High School (26 WANDSBECK RDWESTVILLE, EThekwini Metropolitan Municipality KwaZulu-Natal, 3630 South Africa)
    Recurs weekly
Thursday September 15
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • 10:00 am – 5:00 pm The President's Award - Award Leader Indaba
  • 6:00 pm – 8:30 pm Grade 11 French evening (St John's Diocesan)
Friday September 16
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • 9:00 am – 2:00 pm IEB Collaborative Problem Solving Challenge (CPS)
  • 11:00 am – 11:25 am Assembly (KGM)
  • 1:30 pm – 2:30 pm Grade 12 Parents Day
  • 2:00 pm – 9:00 pm Cricket - Night Series
    Cricket - Night Series
    2:00 pm – 9:00 pm
    Eston
  • 5:30 pm – 7:00 pm Confirmation Service
    Confirmation Service
    5:30 pm – 7:00 pm
    Chapel
  • 6:00 pm – 11:30 pm Basketball Dinner (FDL Club)
Saturday September 17
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 1
  • Music Ensembles and Vocal Wokshops
    Music Ensembles and Vocal Wokshops
    Recurs weekly
  • 7:00 am – 1:00 pm Digital SAT
    Digital SAT
    7:00 am – 1:00 pm
    Library Main Area
  • 7:00 am – 5:00 pm National Benchmarking Tests: In-Person Session
    National Benchmarking Tests: In-Person Session
    7:00 am – 5:00 pm
    Memorial Hall
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing- DABS Liebenbergvlei Race Day 1
  • 8:00 am – 5:00 pm Basketball, Cricket, Water Polo versus DHS
    Basketball, Cricket, Water Polo versus DHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Durban High School (255 ST THOMAS AVENUE,MUSGRAVE, Durban KwaZulu-Natal, 4001 South Africa)
Sunday September 18
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Music Ensembles and Vocal Wokshops
    Music Ensembles and Vocal Wokshops
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing-DABS Liebenbergvlei Race day 2
Monday September 19
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
  • 7:15 am – 7:50 am Portfolio leaders breakfast/ meeting
    Portfolio leaders breakfast/ meeting
    7:15 am – 7:50 am
    Campbell Teaching Space
  • 2:45 pm – 5:00 pm Seniors Tennis-Denesse League
    Seniors Tennis-Denesse League
    2:45 pm – 5:00 pm
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 8:30 pm A-level Dinner
Tuesday September 20
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
Wednesday September 21
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
Thursday September 22
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
  • JONGOSI
    JONGOSI
    Recurs daily
  • 7:00 am U15A Waterpolo depart for Mellier Cup
    U15A Waterpolo depart for Mellier Cup
    7:00 am – 7:00 am
    Wynberg
    Recurs daily
  • 10:30 am 1st Team Water Polo depart for Clifton Tournament
    1st Team Water Polo depart for Clifton Tournament
    10:30 am – 10:30 am
    Recurs daily
Friday September 23
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
  • HILTON ARTS FESTIVAL
    HILTON ARTS FESTIVAL
    Recurs daily
  • 7:30 am – 3:00 pm 1st Team Water Polo Clifton Tournament
  • 7:30 am – 3:00 pm U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    7:30 am – 3:00 pm
    Wynberg
  • 2:00 pm – 5:00 pm Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    2:00 pm – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; St Annes
    Recurs daily
  • 2:00 pm Buses depart 12:00
    Buses depart 12:00
    2:00 pm – 2:00 pm
    Recurs weekly
Saturday September 24
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Week 2
  • HILTON ARTS FESTIVAL
    HILTON ARTS FESTIVAL
    Recurs daily
  • Heritage Day
    Heritage Day
    Recurs weekly
  • 7:30 am – 3:00 pm Basketball: 1st team Stayers Festival
  • 7:30 am – 3:00 pm 1st Team Water Polo Clifton Tournament
  • 7:30 am – 3:00 pm U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    7:30 am – 3:00 pm
    Wynberg
  • 8:00 am – 5:00 pm Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; St Annes
Sunday September 25
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:30 am – 3:00 pm Basketball: 1st team Stayers Festival
  • 7:30 am – 3:00 pm 1st Team Water Polo Clifton Tournament
  • 7:30 am – 3:00 pm U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    U15A Waterpolo-Ian Mellier Cup
    7:30 am – 3:00 pm
    Wynberg
  • 8:00 am – 5:00 pm Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; St Annes
Monday September 26
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:30 am – 3:00 pm Basketball: 1st team Stayers Festival
  • 8:00 am – 11:00 am Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    Tennis-Hilton and St Annes Doubles Tournament
    8:00 am – 11:00 am
    Hilton College - Private School for Boys; St Annes
Tuesday September 27
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:30 am – 3:00 pm Basketball: 1st team Stayers Festival
Wednesday September 28
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 2:45 pm – 6:00 pm Soccer - KZN Inter District Trials Tournament Day 2
Thursday September 29
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am Water Polo: U14 Hilton Festival
  • 8:00 am Water Polo: U19 Clifton Tournament
  • 8:00 am – 6:00 pm Hilton U14 Water Polo Festival
    Hilton U14 Water Polo Festival
    8:00 am – 6:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
Friday September 30
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Water Polo: U14 Hilton Festival
  • Water Polo: U19 Clifton Tournament
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Kearsney College (Bothas Hill KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 6:00 pm Hilton U14 Water Polo Festival
    Hilton U14 Water Polo Festival
    8:00 am – 6:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U17 Michaelhouse Cricket festival
    U17 Michaelhouse Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily

October 2022

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Saturday October 1
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Water Polo: U14 Hilton Festival
  • Water Polo: U19 Clifton Tournament
  • NBT Test
  • SATs
    SATs
    Recurs weekly
  • 7:00 am – 4:30 pm In-Person National Benchmarking Tests
    In-Person National Benchmarking Tests
    7:00 am – 4:30 pm
    Memorial Hall
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Kearsney College (Bothas Hill KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 6:00 pm Hilton U14 Water Polo Festival
    Hilton U14 Water Polo Festival
    8:00 am – 6:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U17 Michaelhouse Cricket festival
    U17 Michaelhouse Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
Sunday October 2
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Kearsney College (Bothas Hill KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 6:00 pm Hilton U14 Water Polo Festival
    Hilton U14 Water Polo Festival
    8:00 am – 6:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U17 Michaelhouse Cricket festival
    U17 Michaelhouse Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • Water Polo: U14 Hilton Festival Ends 5:00 pm
  • Water Polo: U19 Clifton Tournament Ends 5:00 pm
Monday October 3
  • All Day Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    Basketball- Independent Schools Stayers Tournament
    8:00 am – 5:00 pm
    Kearsney College (Bothas Hill KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U14 Cricket Festival at Hilton
    U14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
  • 8:00 am – 5:00 pm U14 Cricket Festival at Hilton
    U14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U17 Michaelhouse Cricket festival
    U17 Michaelhouse Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
Tuesday October 4
  • All Day Week 1
  • External A level Examinations
  • 8:00 am – 5:00 pm 1st Team Michaelmas Cricket festival
    1st Team Michaelmas Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Maritzburg College (51 COLLEGE ROAD,ALLANDALE, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3200 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U 14 Cricket Festival at Hilton
    U 14 Cricket Festival at Hilton
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    U15 Summerville Cricket Festival at PBHS
    8:00 am – 5:00 pm
    Pretoria Boys High School (251 Roper St, Pretoria Gauteng, 0181 South Africa)
    Recurs daily
  • 8:00 am – 5:00 pm U17 Michaelhouse Cricket festival
    U17 Michaelhouse Cricket festival
    8:00 am – 5:00 pm
    Michael House School (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
    Recurs daily
  • 2:00 pm Staff Meeting
    Staff Meeting
    2:00 pm
    Recurs weekly
  • 2:00 pm – 4:30 pm Staff Meeting
    Staff Meeting
    2:00 pm – 4:30 pm
    Recurs weekly
  • 8:00 pm Boys return
    Boys return
    8:00 pm – 8:00 pm
    Recurs weekly
Wednesday October 5
  • All Day Week 1
  • Churchill house duty week
  • External A Level Examinations
  • 8:00 am – 8:45 am Headmaster's Assembly
  • Staff Meeting Ends 4:30 pm
    Staff Meeting
    Recurs weekly
  • 6:00 pm – 8:00 pm Formal Academic Dinner (boys with Colours and Honours)
Thursday October 6
  • All Day Week 1
  • Churchill house duty week
  • External A Level Examinations
  • 10:30 am – 6:30 pm Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament (depart at tea time)
    Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament (depart at tea time)
    10:30 am – 6:30 pm
    Durban High School (255 Saint Thomas Road, Durban KwaZulu-Natal, 4001 South Africa)
    Recurs daily
Friday October 7
  • All Day Week 1
  • Churchill house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 9:00 am Circular Drive Relay
  • 2:30 pm – 3:30 pm Games Committee Meeting
    Games Committee Meeting
    2:30 pm – 3:30 pm
    Campbell Teaching Space
  • 3:15 pm – 5:15 pm Interhouse Tennis (Junior and Senior)
    Interhouse Tennis (Junior and Senior)
    3:15 pm – 5:15 pm
    Tennis Court
  • 6:00 pm – 8:00 pm Grade 8 Social Evening (TWC)
  • 6:00 pm – 9:00 pm Pearce House Leavers Dinner
Saturday October 8
  • All Day Week 1
  • Churchill house duty week
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus St Charles
    Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus St Charles
    9:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; St. Charles College
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament
    Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament
    9:00 am – 5:00 pm
    Durban High School (255 Saint Thomas Road, Durban KwaZulu-Natal, 4001 South Africa)
    Recurs daily
  • 6:00 pm – 10:30 pm Ellis House Leavers Dinner
    Ellis House Leavers Dinner
    6:00 pm – 10:30 pm
    Fleur de lys
Sunday October 9
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Churchill house duty week
  • 9:00 am – 11:00 am Welcome Day for prospective 2024 families
  • 9:00 am – 3:00 pm First Aid (Course-One)
    First Aid (Course-One)
    9:00 am – 3:00 pm
    A Lecture Theatre
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament
    Water Polo - DHS U16 Water Polo Tournament
    9:00 am – 5:00 pm
    Durban High School (255 Saint Thomas Road, Durban KwaZulu-Natal, 4001 South Africa)
    Recurs daily
  • 9:30 am – 12:30 pm Adventure Series Final - Estate Fishing Competition
    Adventure Series Final - Estate Fishing Competition
    9:30 am – 12:30 pm
    Supply Dams
  • 11:30 am – 3:30 pm Lucas House Family Day
    Lucas House Family Day
    11:30 am – 3:30 pm
    Lucas House
Monday October 10
  • All Day Ellis house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 3:15 pm – 4:00 pm Sports Photos - Senior and Junior
    Sports Photos - Senior and Junior
    3:15 pm – 4:00 pm
    outside theatre
  • 6:15 pm – 7:30 pm Speech Day Rehearsal 1
    Speech Day Rehearsal 1
    6:15 pm – 7:30 pm
    Music School
Tuesday October 11
  • All Day Ellis house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 3:00 pm – 4:30 pm Elevate Study Skills Programme
  • 6:15 pm – 7:30 pm Speech Day Rehearsal 2
    Speech Day Rehearsal 2
    6:15 pm – 7:30 pm
    Music School
  • 6:30 pm – 8:30 pm Dessert evening for matrics (Headmaster's home)
  • 6:30 pm – 8:30 pm Exchange Students' Formal Dinner
    Exchange Students' Formal Dinner
    6:30 pm – 8:30 pm
    Fleur de Lys
  • 6:30 pm – 9:30 pm Grade 12 Dramatic Arts Final Performances
    Grade 12 Dramatic Arts Final Performances
    6:30 pm – 9:30 pm
    Hilton College Theatre
Wednesday October 12
  • All Day Ellis house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 7:30 am – 2:30 pm Grade 11 Geography Fieldtrip
    Grade 11 Geography Fieldtrip
    7:30 am – 2:30 pm
    Durban-Markets of Warwick
  • 2:30 pm – 5:30 pm French Matric final oral moderation
  • 2:30 pm – 5:30 pm French portfolio moderation (Midlands area)
  • 3:00 pm – 4:30 pm Grade 10 Elevate Study Skills
  • 6:15 pm – 7:30 pm Speech Day Rehearsal 3
    Speech Day Rehearsal 3
    6:15 pm – 7:30 pm
    Sports Centre
Thursday October 13
  • All Day Ellis house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 2:30 pm – 4:30 pm Speech Day Rehearsal
Friday October 14
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 2
  • Matrics last academic day
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    9:00 am – 5:00 pm
    TBC
    Recurs daily
  • 10:00 am – 10:30 am Matric Final Chapel Service
  • 1:30 pm – 3:00 pm Speech Day
  • 6:00 pm – 9:00 pm Newnham House Leavers Dinner
Saturday October 15
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 2
  • 9:00 am – 4:00 pm Canoeing - KZN Schools Enduro
  • 9:00 am – 6:00 pm Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus TBC
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    9:00 am – 5:00 pm
    TBC
    Recurs daily
  • 6:00 pm – 10:30 pm McKenzie House Leavers Dinner
    McKenzie House Leavers Dinner
    6:00 pm – 10:30 pm
    Fleur de Lys
Sunday October 16
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing- Table Mountain Descent
  • 9:00 am – 3:00 pm First Aid (Course-Two)
    First Aid (Course-Two)
    9:00 am – 3:00 pm
    A Lecture Theatre
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    Water Polo - KZN Top 10 Tournament (U14, U15, U19)
    9:00 am – 5:00 pm
    TBC
    Recurs daily
  • 12:30 pm – 3:30 pm Tennis Dinner (Lunch)
Monday October 17
  • All Day Falcon house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs daily
  • IEB Exams begin
    IEB Exams begin
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 1:00 pm – 4:35 pm French DELF A1 exam
Tuesday October 18
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 1
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 1:00 pm – 4:55 pm French DELF A2 exam
  • 6:00 pm – 8:30 pm Grade 8 Hilton and St Annes - Screening A Midsummer Night's Dream
    Grade 8 Hilton and St Annes - Screening A Midsummer Night's Dream
    6:00 pm – 8:30 pm
    Hilton College Theatre
Wednesday October 19
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 9:00 am – 11:00 am Life Orientation - Grade 11 Gender WorkShop with St Annes (Theatre)
  • 10:00 am – 5:00 pm Water Polo - Stayers Tournament U17 (Depart tea time)
  • 1:00 pm – 5:10 pm French DELF B1 exam
Thursday October 20
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - Stayers Tournament U17
  • 1:00 pm – 5:45 pm French DELF B2 exam
  • 5:00 pm – 7:00 pm Athletics - Maritzburg College Invitational
  • 6:00 pm – 8:00 pm Cum Laude Dinner
    Cum Laude Dinner
    6:00 pm – 8:00 pm
    Fleur De Lys Club (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
Friday October 21
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 8:00 pm HOD Indaba Day 1
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - Stayers Tournament U17
    Water Polo - Stayers Tournament U17
    9:00 am – 5:00 pm
    St. Stithians College (40 PETER PLACE,LYME PARK, Sandton Gauteng, 2191 South Africa)
    Recurs daily
  • 11:00 am – 11:25 am School Assembly
  • 1:00 pm – 5:00 pm Cricket - Final provincial trials
    Cricket - Final provincial trials
    1:00 pm – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
  • 2:15 pm – 5:15 pm Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    2:15 pm – 5:15 pm
    Northwood School (140 Adelaide Tambo Drive, Durban KwaZulu-Natal, 4051 South Africa)
  • 2:15 pm – 5:15 pm Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    2:15 pm – 5:15 pm
    Northwood School (140 Adelaide Tambo Drive, Durban KwaZulu-Natal, 4051 South Africa)
    Recurs daily
  • 6:30 pm – 7:30 pm Grade 12 History Paper 1 Revision Workshop
    Grade 12 History Paper 1 Revision Workshop
    6:30 pm – 7:30 pm
    Campbell Teaching Space
  • 7:00 pm – 8:00 pm Friday night at the Museum
    Friday night at the Museum
    7:00 pm – 8:00 pm
    Hilton College Museum
Saturday October 22
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 1
  • 7:30 am Water Polo: Top 10 Schools Festival
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing- Dam 2 Dam- 2 man team K1 day 1
  • 8:00 am – 3:15 pm HOD Indaba Day 2
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo (A), Basketball (A), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus Clifton
    Water Polo (A), Basketball (A), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus Clifton
    9:00 am – 5:00 pm
    Clifton College; Hilton College - Private School for Boys
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - Stayers Tournament U17
    Water Polo - Stayers Tournament U17
    9:00 am – 5:00 pm
    St. Stithians College (40 PETER PLACE,LYME PARK, Sandton Gauteng, 2191 South Africa)
    Recurs daily
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    9:00 am – 5:00 pm
    Northwood School (140 Adelaide Tambo Drive, Durban KwaZulu-Natal, 4051 South Africa)
  • 2:00 pm MasterClass sleepover for Grade 6 boys (2024 intake)
  • 6:00 pm – 10:30 pm Churchill House Leavers Dinner
    Churchill House Leavers Dinner
    6:00 pm – 10:30 pm
    Fleur De lys
Sunday October 23
  • All Day Falcon house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing- Dam 2 dam- 2 man team race k1 Day 2
  • 8:00 am – 8:00 pm HOD Indaba Day 1 (date TBC)
  • 8:00 am – 5:00 pm Cricket - Final provincial trials
    Cricket - Final provincial trials
    8:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
  • 9:00 am – 3:00 pm FIRST-AID COURSE-THREE
    FIRST-AID COURSE-THREE
    9:00 am – 3:00 pm
    A Lecture Theatre
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - Stayers Tournament U17
    Water Polo - Stayers Tournament U17
    9:00 am – 5:00 pm
    St. Stithians College (40 PETER PLACE,LYME PARK, Sandton Gauteng, 2191 South Africa)
    Recurs daily
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    Water Polo - U14 Tournament at Northwood
    9:00 am – 5:00 pm
    Northwood School (140 Adelaide Tambo Drive, Durban KwaZulu-Natal, 4051 South Africa)
  • MasterClass sleepover for Grade 6 boys (2024 intake) Ends 11:30 am
  • Water Polo: Top 10 Schools Festival Ends 5:00 pm
Monday October 24
  • All Day Lucas house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:15 am – 7:50 am Portfolio leaders breakfast/ meeting
    Portfolio leaders breakfast/ meeting
    7:15 am – 7:50 am
    Campbell Teaching Space
    Recurs every 5 weeks
Tuesday October 25
  • All Day Lucas house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 5:30 pm – 7:30 pm Grade 8 St Annes / Hilton Picnic and Quiz
    Grade 8 St Annes / Hilton Picnic and Quiz
    5:30 pm – 7:30 pm
    St Annes
Wednesday October 26
  • All Day Lucas house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 1:00 pm International Learning Team Indaba
  • 8:00 am – 11:00 am Swimming - Interhouse Gala (in the morning) (Time TBC)
  • 6:00 pm – 8:00 pm Matric Art Exhibition (Normand Dunn Gallery & Theatre Foyer)
Thursday October 27
  • All Day Lucas house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Half Term Break
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 10:00 am Water Polo: 2nd Team Northwood Stayers Festival
Friday October 28
  • All Day Lucas house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Half Term Break
  • Water Polo: 2nd Team Northwood Stayers Festival
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 12:00 pm – 5:00 pm Cricket versus Grey College (Bloemfontein) at Hilton (1st,2nd,15A,14A)
    Cricket versus Grey College (Bloemfontein) at Hilton (1st,2nd,15A,14A)
    12:00 pm – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
Saturday October 29
  • All Day Lucas house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Half Term Break
  • Water Polo: 2nd Team Northwood Stayers Festival
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing - Dam to Dam (KNCU)
  • 9:00 am – 5:00 pm Cricket versus Grey College (Bloemfontein) at Hilton (1st,2nd,15A,14A)
    Cricket versus Grey College (Bloemfontein) at Hilton (1st,2nd,15A,14A)
    9:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys (Hilton Avenue, Pietermaritzburg KwaZulu-Natal, 3201 South Africa)
Sunday October 30
  • All Day Lucas house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Half Term Break
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing-Umpetha Challenge- Guppy/Beginner race
  • Water Polo: 2nd Team Northwood Stayers Festival Ends 5:00 pm
Monday October 31
  • All Day Half Term Break
  • External A Level Examination
  • McKenzie house duty week
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 1

November 2022

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Tuesday November 1
  • All Day External A Level Examination
  • McKenzie house duty week
  • Week 1
  • All Saints Day
    All Saints Day
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
Wednesday November 2
  • All Day External A Level Examination
  • McKenzie house duty week
  • Week 1
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Visual Art Indaba
  • 9:00 am – 5:00 pm Rowing - Gauteng Champs
    Rowing - Gauteng Champs
    9:00 am – 5:00 pm
    Roodeplaat Dam (Pretoria Gauteng, South Africa)
Thursday November 3
  • All Day External A Level Examination
  • McKenzie house duty week
  • Week 1
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 6:30 pm Rowing - Gauteng Champs (to leave at 07h00)
    Rowing - Gauteng Champs (to leave at 07h00)
    8:00 am – 6:30 pm
    Roodeplaat Dam (Pretoria Gauteng, South Africa)
Friday November 4
  • All Day McKenzie house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
Saturday November 5
  • All Day McKenzie house duty week
  • Week 1
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus MHS
    Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus MHS
    9:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; Michaelhouse
  • 5:30 pm – 10:00 pm Cricket Dinner
    Cricket Dinner
    5:30 pm – 10:00 pm
    Fleur De Lys Club (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
Sunday November 6
  • All Day McKenzie house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Monday November 7
  • All Day Newnham house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Grade 11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 8:00 am – 5:00 pm Physical Science Indaba
Tuesday November 8
  • All Day Newnham house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • Grade 11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm English Indaba
  • 2:30 pm – 3:30 pm Awards Committee Meeting
    Awards Committee Meeting
    2:30 pm – 3:30 pm
    Campbell Teaching Space
Wednesday November 9
  • All Day Newnham house duty week
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Week 2
  • Grade 11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
Thursday November 10
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 2
  • External A Level Examination
  • Grade 11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Afrikaans/ isiZulu/ French Indaba
  • 6:30 pm – 7:30 pm Grade 8 Bridge Building Evening
    Grade 8 Bridge Building Evening
    6:30 pm – 7:30 pm
    CFI Lecture Theatre
Friday November 11
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 2
  • Grade 11 Exams
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Geography Indaba
  • 10:50 am – 11:30 am Remembrance Observance Day
  • 12:00 pm – 1:00 pm Music School Official Opening Day (All Staff & Boys)
  • 6:00 pm – 10:00 pm Water Polo Dinner - 1st Team
    Water Polo Dinner - 1st Team
    6:00 pm – 10:00 pm
    Fleur De Lys Club (Howick KwaZulu-Natal, South Africa)
  • 6:00 pm – 9:00 pm Music School Official Opening Concert
    Music School Official Opening Concert
    6:00 pm – 9:00 pm
    Music School
Saturday November 12
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 2
  • 9:00 am – 5:00 pm Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus Northwood
    Water Polo (H), Basketball (H), Cricket (H) - 1st, 3rd, 5th, U15A, U15C, U14A, U14C (A) - 2nd, 4th, 15B, 15D, 14B, 14D versus Northwood
    9:00 am – 5:00 pm
    Hilton College - Private School for Boys; Northwood School
  • 6:00 pm – 9:00 pm Falcon House Leavers Dinner
Sunday November 13
  • All Day Newnham house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing - Umpetha Challenge - Camps Drift to Bishostowe hall (KNCU)
  • 6:00 pm – 7:45 pm Remembrance Sunday Chapel Service
    Remembrance Sunday Chapel Service
    6:00 pm – 7:45 pm
    Recurs weekly
Monday November 14
  • All Day Pearce house duty week
  • Grade 10 and 11 Exams
    Grade 10 and 11 Exams
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 6:30 pm – 7:30 pm Grade 12 History Paper 2 Revision Workshop
    Grade 12 History Paper 2 Revision Workshop
    6:30 pm – 7:30 pm
    Campbell Teaching Space
Tuesday November 15
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 1
  • Grade 10 and 11 Exams
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
Wednesday November 16
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Grade 10 and 11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Accounting Indaba
Thursday November 17
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 1
  • External A Level Examination
    External A Level Examination
    Recurs weekly
  • Gr 10-11 Exams
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
Friday November 18
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 1
  • Exams Gr 10-11
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm History Indaba
  • 6:30 pm – 10:30 pm Lucas House Matric Leavers Dinner
    Lucas House Matric Leavers Dinner
    6:30 pm – 10:30 pm
    Fleur de Lys
Saturday November 19
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 1
  • Exams Gr 10-11
Sunday November 20
  • All Day Pearce house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Canoeing - Lundies to Deepdale (KNCU)
  • 5:00 pm – 6:00 pm Leavers Chapel Service
    Leavers Chapel Service
    5:00 pm – 6:00 pm
    Recurs weekly
Monday November 21
  • All Day Churchill house duty week
  • Exams Gr 8-11
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 2
  • 8:00 am – 5:00 pm Life Sciences Indaba
Tuesday November 22
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
  • Exams Gr 8-11
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Music Indaba
Wednesday November 23
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
  • Exams Gr 8-11
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm Economics Indaba
Thursday November 24
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
  • Exams Gr 8-11
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 12:30 pm – 1:30 pm Leavers Tie Ceremony
Friday November 25
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 5:00 pm CAT / IT Indaba
Saturday November 26
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
  • Exams - Gr 8-11
Sunday November 27
  • All Day Churchill house duty week
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 3:00 pm – 4:15 pm Music Master's Concert
    Music Master's Concert
    3:00 pm – 4:15 pm
    Music Concert Hall
  • 5:00 pm – 6:00 pm Carol Service 1
  • 7:00 pm – 8:00 pm Carol Service 2
    Carol Service 2
    7:00 pm – 8:00 pm
    Chapel
Monday November 28
  • All Day Ellis house duty week
  • IEB Exams
    IEB Exams
    Recurs weekly
  • Week 1
  • 8:00 am – 5:00 pm LO Indaba
Tuesday November 29
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 1
  • Examinations end
Wednesday November 30
  • All Day Ellis house duty week
  • Week 1
  • 7:30 am Buses depart

December 2022

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Thursday December 1
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Friday December 2
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 8:00 am – 3:00 pm Sports Camp (sleepover)
    Sports Camp (sleepover)
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
  • 12:30 pm – 4:30 pm Staff end of year lunch and leavers function (FDL)
    Staff end of year lunch and leavers function (FDL)
    12:30 pm – 4:30 pm
    Recurs weekly
Saturday December 3
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • 7:00 am – 4:30 pm In-Person National Benchmarking Tests
    In-Person National Benchmarking Tests
    7:00 am – 4:30 pm
    Memorial Hall
  • 8:00 am – 3:00 pm Sports Camp (sleepover)
    Sports Camp (sleepover)
    8:00 am – 3:00 pm
    Recurs weekly
Sunday December 4
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Monday December 5
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Tuesday December 6
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Wednesday December 7
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • IEB Marking begins
    IEB Marking begins
    Recurs weekly
Thursday December 8
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Friday December 9
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Saturday December 10
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Sunday December 11
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Monday December 12
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Tuesday December 13
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Wednesday December 14
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Thursday December 15
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Friday December 16
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Day of Reconciliation
Saturday December 17
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Sunday December 18
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Monday December 19
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Tuesday December 20
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Wednesday December 21
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Thursday December 22
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Friday December 23
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Saturday December 24
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Sunday December 25
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
  • Christmas Day
Monday December 26
  • All Day Day of Goodwill
  • Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Tuesday December 27
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Wednesday December 28
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Thursday December 29
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Friday December 30
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Saturday December 31
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly

January 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Sunday January 1
  • All Day Week 2
    Week 2
    Recurs weekly
Monday January 2
Tuesday January 3
Wednesday January 4
Thursday January 5
Friday January 6
Saturday January 7
  • All Day NBT Test
Sunday January 8
Monday January 9
Tuesday January 10
Wednesday January 11
Thursday January 12
Friday January 13
Saturday January 14
Sunday January 15
Monday January 16
Tuesday January 17
Wednesday January 18
Thursday January 19
Friday January 20
Saturday January 21
Sunday January 22
Monday January 23
Tuesday January 24
Wednesday January 25
Thursday January 26
Friday January 27
Saturday January 28
Sunday January 29
Monday January 30
Tuesday January 31

February 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Wednesday February 1
Thursday February 2
Friday February 3
Saturday February 4
Sunday February 5
Monday February 6
Tuesday February 7
Wednesday February 8
Thursday February 9
Friday February 10
Saturday February 11
Sunday February 12
Monday February 13
Tuesday February 14
Wednesday February 15
Thursday February 16
Friday February 17
Saturday February 18
Sunday February 19
Monday February 20
Tuesday February 21
Wednesday February 22
Thursday February 23
Friday February 24
Saturday February 25
Sunday February 26
Monday February 27
Tuesday February 28

No events.

March 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Wednesday March 1
Thursday March 2
Friday March 3
Saturday March 4
Sunday March 5
Monday March 6
Tuesday March 7
Wednesday March 8
Thursday March 9
Friday March 10
Saturday March 11
Sunday March 12
Monday March 13
Tuesday March 14
Wednesday March 15
Thursday March 16
Friday March 17
Saturday March 18
Sunday March 19
Monday March 20
Tuesday March 21
Wednesday March 22
Thursday March 23
Friday March 24
Saturday March 25
Sunday March 26
Monday March 27
Tuesday March 28
Wednesday March 29
Thursday March 30
Friday March 31

No events.

April 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Saturday April 1
Sunday April 2
Monday April 3
Tuesday April 4
Wednesday April 5
Thursday April 6
Friday April 7
Saturday April 8
Sunday April 9
Monday April 10
Tuesday April 11
Wednesday April 12
Thursday April 13
Friday April 14
Saturday April 15
Sunday April 16
Monday April 17
Tuesday April 18
Wednesday April 19
Thursday April 20
Friday April 21
Saturday April 22
Sunday April 23
Monday April 24
Tuesday April 25
Wednesday April 26
Thursday April 27
Friday April 28
Saturday April 29
Sunday April 30

No events.

May 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Monday May 1
Tuesday May 2
Wednesday May 3
Thursday May 4
Friday May 5
Saturday May 6
Sunday May 7
Monday May 8
Tuesday May 9
Wednesday May 10
Thursday May 11
Friday May 12
Saturday May 13
Sunday May 14
Monday May 15
Tuesday May 16
Wednesday May 17
Thursday May 18
Friday May 19
Saturday May 20
Sunday May 21
Monday May 22
Tuesday May 23
Wednesday May 24
Thursday May 25
Friday May 26
Saturday May 27
Sunday May 28
Monday May 29
Tuesday May 30
Wednesday May 31

No events.

June 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Thursday June 1
Friday June 2
Saturday June 3
Sunday June 4
Monday June 5
Tuesday June 6
Wednesday June 7
Thursday June 8
Friday June 9
Saturday June 10
Sunday June 11
Monday June 12
Tuesday June 13
Wednesday June 14
Thursday June 15
Friday June 16
Saturday June 17
Sunday June 18
Monday June 19
Tuesday June 20
Wednesday June 21
Thursday June 22
Friday June 23
Saturday June 24
Sunday June 25
Monday June 26
Tuesday June 27
Wednesday June 28
Thursday June 29
Friday June 30

No events.

July 2023

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Saturday July 1
Sunday July 2
Monday July 3
Tuesday July 4
Wednesday July 5
Thursday July 6
Friday July 7
Saturday July 8
Sunday July 9
Monday July 10
Tuesday July 11
Wednesday July 12
Thursday July 13
Friday July 14
Saturday July 15
Sunday July 16
Monday July 17
Tuesday July 18
Wednesday July 19
Thursday July 20
Friday July 21
Saturday July 22
Sunday July 23
Monday July 24
Tuesday July 25
Wednesday July 26
Thursday July 27
Friday July 28
Saturday July 29
Sunday July 30
Monday July 31

No events.