Staff contacts

NAME

POSITION

George Harris Headmaster
AC Blume Lucas Housemaster / Afrikaans
Alexi du Bois English
Andrew Douglas History
Andrew Duncan 1st Water Polo Coach/Life Orientation
Angela Salamon HOD Visual Arts
Ayanda Shange Intern
Ashleigh Askew Grade 8 Curriculum Co-Ordinator/Academic Support / English
Beth Wisdom Mathematics
Brett Udal HOD Music
Bruce MacLachlan Director Academic Administration / HOD I.T.
Brad Anderson Student Exchange Co-Ordinator / Accountancy
Brad Macleod-Henderson Rugby - Head Coach 1st XV
Burger Nel Deputy Housemaster Ellis / Afrikaans
Cal Bray HOD Dramatic Arts
Carl Schmidt Sports Conditioning Specialist
Carolyn van Zuydam English
Celo Mbanjwa Intern
Charlene Ragubeer Senior Lab. Technician
Charles Ncobeni isiZulu
Charmaine Padayachee Deputy Housemaster Falcon/Mathematics
Chris Carey Newnham Housemaster / Life Orientation
Chris Kingsley Falcon Housemaster / HOD Life Orientation / English
Dale Benkenstein 1st XI Cricket Coach
Damian Kimfley Intern
Darryn Gallagher Director of Coaching (Hockey)
David Look HOD History
Debbie Veenstra Director of Student Support / Visual Arts
Devon van der Merwe Deputy Housemaster Lucas / Hockey 1st XI Coach
De Wet Wentzel Deputy Housemaster McKenzie / Afrikaans
Elaine Smallbones Vula
Erna Bekker Afrikaans
Ernie Steenkamp Churchill Housemaster / Life Sciences
Francois Morgan HOD Geography
Gary Holder Director of I.T.
Graeme Roberts English
Greg Miller Director of Coaching (Rugby)
Heather Peel HOD French
Herbert Mncwabe Art Technician
Inma Guillot Montaner French
Jaco Dippenaar Music / Classical Voice / Choirmaster
James Bullough Pearce Housemaster / Mathematics
James Robey Deputy Housemaster Newnham / Life Sciences
James Webb Economics
Jason Sileno Director of Coaching (Water Polo)
Jeremy Piater Engineering Graphics & Design
Joanna (Hanlie) Dry  HOD Economics/Grade 11 and 12 Curriculum Co-Ordinator
Joslyn Anderson English / Dramatic Arts
Karen Koopman Geography
Kathleen Schroeder HOD English
Ken Beveridge VULA Administrator
Kim du Plessis Librarian
Kim Lindie English
Kwanda Sibiya Physical Science
Leana Steenkamp HOD Afrikaans
Lionel Julius McKenzie Housemaster / Mathematics
Lloyd Smuts VULA - Director Outreach
Lungelo Sikhakhane Intern
Mandy Durnford HOD Librarian
Mark Perrett Executive Director Staff Development, Discipline, School Operations / Geography
Matthew Fairweather Deputy Housemaster Pearce / Sports Administration
Michael Pitchford Clinical Psychologist
Mike Bennett VULA-Science Project Co-Ordinator
Mike Green Acting HOD Physical Sciences
Mike Mill Geography
Michael Tonkin Music
Mike Werth Mathematics
Msizi Mchunu Economics
Nick Holtzhauzen English
Noel Robert Physical Sciences
OJ Motsoe Mathematics
Paul de Wet Mathematics
Paul Venter Executive Director Co-Curricular / History
PK Ramnarain Afrikaans
Praveshen Iyer HOD Mathematics
Refiloe Nonxuba Librarian
Richard Wyngaard Chaplain
Rico Brink Intern
Sean Carlisle History
Sibusiso Mbehle Intern
Simpiwe Xulu Intern
Siphesihle Bhengu Intern
Sue Southwood VULA Maths Project Co-ordinator
Teresa Whitfield HOD Accounting / EMS
Thulani Mhlongo HOD isiZulu
Tim Mills Mathematics
Tienie van Wyk Deputy Housemaster Churchill / Science
Tony Richter Ellis Housemaster / Life Sciences
Tony Shuttleworth Executive Director Sport
Tracey MacKenzie HOD Life Sciences/Grade 9 Curriculum Co-Ordinator
Warren Kirsten Director of Coaching (Cricket)
   

ADMIN STAFF

 
Amanda Pistorius Researcher and Database Manager
Ameela Dhani Assistant to Printer
Andrew Beveridge FDL Accounts Manager
Atin Sindraj Printroom Manager
Bev Davidge Museum
Bianca Smith San sister
Bongi Mthalane Ellis Housekeeper
Brett South Company Secretary
Caroline Howard School Shop (Stock Exchange) Manager
Charlotte Cliff Payroll Administrator
Christine Barker PA to Finance Manager
Christine Wyngaard President's Award
Constance Ngubane Estate Clerk
Denise Venter Administrator/Accountant - Gwens Stream Estates
Deren Coetzer Estate General Manager
Diane Pillay Bank and Cash Administrator
Doris Ngcobo Newnham Housekeeper
Dwayne Clayton Debtors Controller
Ian McFarlane I.T.
Inga Rautenbach Lucas House Manager
Kamini Sindraj Accounts Controller
Kathy Acutt Academic Secretary
Kerry Carlisle Pearce House Manager
Keshni Peters Ellis House Manager
Kim Martin Financial Manager
Kirsty Foster Enrolment Partner
Linda van Wyk Director of Advancement
Mandy Nene Falcon Housekeeper
Maralyn Atkins Marketing Administrator
Margie South Remuneration Admin
Matholi Mthalane McKenzie Housekeeper
Nhlanhla Shelembe Conservation Assistant
Pam Nel P.A. to Executive Director of Sport
Paula Summerfield P.A. to Headmaster
Precious Mwelase Pearce Housekeeper
Ralph Tiaden Fleur-de-Lys Club Manager
Rekesh Somchand Society Accountant
Rosey Kalipersad McKenzie House Manager
Rosemary Mwelase Lucas Housekeeper
Rowan Welsford Estate General Manager
Sarah Bien Newnham House Manager
Sbonelo Hlophe IT Helpdesk Technician
Sheryl Govender Creditors Controller
Sheryl Hodkin Theatre Manager
Sindi Mwelase Churchill Housekeeper
Trish Davidson Marketing Secretary
Val Buchanan PA to Company Secretary
Vuyi Gwala Receptionist
Wendy Allan San sister
Yvette McDonald Senior San sister

Copyright © 2019 Hilton College. All Rights Reserved.