Staff contacts

NAME

POSITION

George Harris Headmaster
AC Blume Lucas Housemaster / Afrikaans
Alexandra Stewart French / English
Alexei du Bois Coordinator - International Learning and Practice
Andrew Douglas History
Andrew Duncan 1st Water Polo Coach/Life Orientation
Angela Salamon HOD Visual Arts
Ayanda Shange 1st Basketball coach / isiZulu Teacher
Ashleigh Askew Grade 8 Curriculum Co-Ordinator/ English
Beth Wisdom Mathematics
Bheki Kunene VULA Administrator
Brett Udal HOD Music
Bruce MacLachlan Director Academic Administration / HOD I.T.
Brad Anderson Student Exchange Co-Ordinator / Accountancy
Brad Macleod-Henderson Rugby - Head Coach 1st XV
Burger Nel Deputy Housemaster Ellis / Afrikaans
Caitlin Edwards Intern
Cal Bray HOD Dramatic Arts
Carl Schmidt Sports Conditioning Specialist
Carolyn van Zuydam English / Functions co-ordinator
Celo Mbanjwa 1st Team Soccer Head Coach
Charlene Ragubeer Senior Laboratory Technician
Charles Ncobeni isiZulu
Charmaine Padayachee Mathematics
Chris Carey Newnham Housemaster / Life Orientation
Chris Kingsley Falcon Housemaster / HOD Life Orientation / English
Claudia McKenzie Student support / Visual Arts
Dale Benkenstein 1st XI Cricket Coach
Damian Kimfley Sports Administrator / Hockey Specialist
Darryn Gallagher Director of Sport
David Look Director of Basketball and Soccer / Life Orientation
Declan Williams Economics
Debbie Veenstra Director of Student Support / Visual Arts
Devon van der Merwe Deputy Housemaster Lucas / Director of Hockey
De Wet Wentzel Deputy Housemaster McKenzie / Afrikaans
Elaine Smallbones Vula
Erna Bekker Afrikaans
Ernie Steenkamp Churchill Housemaster / Life Sciences
Francois Morgan HOD Geography
Gary Holder Director of I.T.
Graeme Roberts English
Greg Miller Director of Coaching (Rugby)
Hanlie Dry  Director of Academics / Economics
Heather Peel HOD French
Herbert Mncwabe Art Technician
Inma Guillot Montaner French
Jaco Dippenaar Music / Classical Voice / Choirmaster
Jaco van Dyk Accounting
James Bullough Pearce Housemaster / Mathematics
James Robey Deputy Housemaster Newnham / Life Sciences
James Webb HOD Economics
Janna de Gouveia Educational Psychologist
Jason Sileno Director of Water Polo
Jeremy Piater HOD Engineering Graphics & Design
Joshua Morrison-Young Intern
Joslyn Anderson English / Dramatic Arts
Karen Koopman Geography / Outreach
Kgomotso Motlogeloa Deputy Head / History
Kim du Plessis Library Assistant
Kim Lindie English
Kirstin Webb Intern
Kwanda Sibiya Deputy House Master Falcon / Physical Sciences
Leana Steenkamp HOD Afrikaans
Liezl Scholtz Physical Sciences / CAT Teacher
Lionel Julius McKenzie Housemaster / Mathematics
Lloyd Smuts VULA - Director Outreach
Luke Holder Theatre Manager
Mandy Durnford HOD Librarian
Mark Perrett Executive Director Staff Development, Discipline, School Operations / Geography
Matthew Fairweather Deputy Housemaster Pearce / Sports Administration
Michael Pitchford Clinical Psychologist
Mike Bennett VULA-Science Project Co-Ordinator
Mike Green HOD Physical Sciences
Mike Mill Geography / Estate
Michael Tonkin Music
Mike Werth Mathematics
Monica Ndlovu Intern
Msizi Mchunu Economics
Nick Holtzhauzen English
Noel Robert Physical Sciences / Vula
OJ Motsoe Mathematics
Paul Venter Executive Director Co-Curricular / HOD History
Praveshen Iyer HOD Mathematics
Refiloe Nonxuba Librarian
Richard Wyngaard Chaplain / Life Orientation
Sean Carlisle History
Sibusiso Mbehle Intern
Simone van Niekerk Intern
Simpiwe Xulu Intern
Sinethemba Gama Intern
Sue Southwood VULA Maths Project Co-ordinator
Teresa Whitfield HOD Accounting
Thulani Mhlongo HOD isiZulu
Tim Mills Mathematics
Tienie van Wyk Deputy Housemaster Churchill / Physical Science
Tony Richter Ellis Housemaster / Life Sciences
Tony Shuttleworth Second Master / Life Sciences
Tracey MacKenzie HOD Life Sciences/Grade 9 Curriculum Co-Ordinator
Warren Kirsten Director of Coaching (Cricket)
   

ADMIN STAFF

 
Amanda Pistorius Researcher and Database Manager
Ameela Dhani Assistant to Printer
Andrew Beveridge FDL Accounts Manager
Atin Sindraj Printroom Manager
Bev Davidge Museum
Bianca Smith San sister
Bongi Mthalane Ellis Housekeeper
Brett South Company Secretary
Caroline Howard School Shop (Stock Exchange) Manager
Charlotte Cliff Payroll Administrator
Christine Barker PA to Finance Manager
Christine Wyngaard President's Award
Constance Ngubane Estate Clerk
Denise Venter Administrator/Accountant - Gwens Stream Estates
Diane Pillay Bank and Cash Administrator
Doris Ngcobo Newnham Housekeeper
Dwayne Clayton Accounts Controller
Ian McFarlane I.T.
Inga Rautenbach Lucas House Manager
Kamini Sindraj Accounts Controller
Kathy Acutt Academic Secretary
Kerry Carlisle Estate Administrator
Keshni Peters Ellis House Manager
Kim Martin Financial Manager
Kirsty Foster Enrolment Partner
Lauren Richmond San Sister
Lindo Ndaba Pearce House Manager
Mandy Nene Falcon Housekeeper
Maralyn Atkins Marketing Manager
Margie South Remuneration Admin
Matholi Mthalane McKenzie Housekeeper
Nhlanhla Shelembe Conservation Assistant
Pam Nel P.A. to Executive Director of Sport
Paula Summerfield P.A. to Headmaster
Precious Mwelase Pearce Housekeeper
Ralph Tiaden Fleur-de-Lys Club Manager
Rekesh Somchand Society Accountant
Rosey Kalipersad McKenzie House Manager
Rosemary Mwelase Lucas Housekeeper
Rowan Welsford Estate General Manager
Sarah Bien Newnham House Manager
Sbonelo Hlophe IT Helpdesk Technician
Sheryl Govender Creditors Controller
Trish Davidson Enrolment Administrator
Val Buchanan PA to Company Secretary
Vanessa Wedderburn Falcon House Manager
Vuyi Gwala Receptionist
Wendy Allan San sister
Yvette McDonald Senior San sister
Zanele Mabula Debtors Controller

 

Copyright © 2020 Hilton College. All Rights Reserved.